BYG10M-E3/TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYG10M-E3/TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Number of Elements :
1
Recovery Time :
4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1000V
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Published :
Peak Reverse Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Average Rectified Current :
1.5A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Length :
4.5mm
Width :
2.79mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
BYG10M
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Avalanche
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Surge Current :
30A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Number of Phases :
1
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 1.5A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Forward Current :
1.5A
Contact Plating :
Tin
Reverse Voltage :
1kV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Reverse Recovery Time :
4 µs
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
Forward Voltage :
1.15V
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height :
2.09mm
Datasheets
BYG10M-E3/TR3
Vishay BYG10M-E3/TR3
Avalanche Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 1.5A -55°C~150°C 1μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
BYG10M-E3/TR3 Overview
Reverse voltages of 1kV are reasonable.A rectified current of 1.5A volts is averaged for this device.A value of 1.5A is the maximum forward current that can be allowed.30A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 1μA.
BYG10M-E3/TR3 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 1μA
BYG10M-E3/TR3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYG10M-E3/TR3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB