BYG10K-E3/TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYG10K-E3/TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Min Operating Temperature :
-55°C
Recovery Time :
4 µs
Diode Type :
Avalanche
Lead Free :
Lead Free
Reverse Voltage :
800V
Reverse Recovery Time :
4 µs
Peak Reverse Current :
1μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Pin Count :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 1.5A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Forward Voltage :
1.15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Tin
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 800V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Number of Pins :
Max Surge Current :
30A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Forward Current :
1.5A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
BYG10K
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
BYG10K-E3/TR3
Vishay BYG10K-E3/TR3
Avalanche Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 1.5A -55°C~150°C 1μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
BYG10K-E3/TR3 Overview
Reverse voltage 800V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 1.5A volts.In this case, forward current can reach 1.5A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 30A.Based on the data chart, the peak reverse is 1μA.
BYG10K-E3/TR3 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 1μA
BYG10K-E3/TR3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYG10K-E3/TR3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB