BYG10J-E3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYG10J-E3/TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 1.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
REACH SVHC :
Unknown
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
1.5A
JESD-609 Code :
e3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 600V
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Recovery Time :
4 µs
Forward Current :
1.5A
Width :
2.79mm
Base Part Number :
BYG10J
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.09mm
Number of Pins :
2
Reverse Voltage :
600V
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
Avalanche
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
Length :
4.5mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Terminal Form :
C BEND
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Max Surge Current :
30A
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
Forward Voltage :
1.15V
Peak Reverse Current :
1μA
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
4 µs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BYG10J-E3/TR
Vishay BYG10J-E3/TR
Avalanche Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 1.5A -55°C~150°C 1μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
BYG10J-E3/TR Overview
An appropriate reverse voltage is 600V.Devices with this rating have an average rectified current of 1.5A volts.1.5A is the maximum value of forward current.There can be no surge current above 30A.Using the data chart, the peak reverse is 1μA in the datasheets.
BYG10J-E3/TR Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 1μA
BYG10J-E3/TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BYG10J-E3/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB