BY520-16E-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BY520-16E-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
High Reliability
Max Surge Current :
20A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Terminal Finish :
MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
1.6kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Published :
2012
Mount :
Through Hole
Output Current-Max :
0.5A
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Type :
Standard
Pin Count :
2
Average Rectified Current :
500mA
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Peak Reverse Current :
5μA
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Recovery Time-Max :
0.5μs
Number of Terminations :
Datasheets
BY520-16E-E3/54
Vishay BY520-16E-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
BY520-16E-E3/54 Overview
There is no reason to reverse the voltage at 1.6kV.Devices like this have an average rectified current of 500mA volts.Surge current can reach maximum value 20A.Output current maximum is 0.5A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 5μA.
BY520-16E-E3/54 Features
an average rectified current of 500mA volts
0.5A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
BY520-16E-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BY520-16E-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB