BY500-TDT1,2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BY500-TDT1,2
Manufacturer
Autonics
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 500MM NPN
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Product Status :
Active
Connection Method :
CABLE
Response Time :
1ms
Operating Mode :
Dark On
Approvals :
CE
Light Source :
Infrared (940nm)
Cable Length :
78.74" (2m)
Sensing Method :
Through-Beam
Series :
BY
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Output Configuration :
NPN - Open Collector/Dark-ON
Composition :
Non-Metallic
Package :
Bag
Ingress Protection :
IEC IP50
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (TA)
Sensing Distance :
19.685" (500mm)
Connection Type :
CABLE
Power Type :
DC
Output Type :
NPN
Datasheets
BY500-TDT1,2
Autonics BY500-TDT1,2
12V ~ 24V BY Series Adjustable Through-Beam -10°C ~ 60°C (TA)
BY500-TDT1,2 Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -10°C ~ 60°C (TA). In order for these electronic components to work, they should be given 12V ~ 24V voltage. For photoelectric sensors, 1ms is considered an ideal response time.
BY500-TDT1,2 Features
Sensing Distance: 19.685" (500mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C (TA)