BY229X-200-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BY229X-200-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 8A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.85V @ 20A
Forward Current :
8A
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time :
145 ns
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
8A
Max Surge Current :
100A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
BY229X-200
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Peak Reverse Current :
10μA
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Reverse Voltage :
200V
Diode Type :
Standard
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Recovery Time :
145 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Datasheets
BY229X-200-E3/45
Vishay BY229X-200-E3/45
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 20A -40°C~150°C 10μA @ 200V Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
BY229X-200-E3/45 Overview
A reverse voltage of 200V is reasonable.This device has an average rectified current of 8A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 100A.Datasheets indicate that the peak reverse is 10μA.
BY229X-200-E3/45 Features
an average rectified current of 8A volts
the peak reverse is 10μA
BY229X-200-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BY229X-200-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB