BXEB-L1120Z-50E4000-C-B3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BXEB-L1120Z-50E4000-C-B3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
Description
4000 LM COOL WHITE LINEAR MODULE
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Flux @ Current/Temperature - Test :
4920lm Typ
Configuration :
Linear Light Strip
Packaging :
Bulk
CCT (K) :
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
LED Module
CRI (Color Rendering Index) :
80
Lens Type :
Flat
Current - Max :
1.4A
Height :
6.10mm
Lumens/Watt @ Current - Test :
180 lm/W
Current - Test :
700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
39V
Size / Dimension :
1120.00mm Lx24.00mm W
Series :
EB Series™ Gen 2
Color :
White, Cool
RoHS Status :
RoHS Compliant
Viewing Angle :
120°
Temperature - Test :
25°C