BXEB-L0560Z-50E4000-C-D3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BXEB-L0560Z-50E4000-C-D3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
Description
EB GEN 3 HIGH OUTPUT LED MODULE,
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
Type :
LED Module
Configuration :
Linear Light Strip
Series :
EB Series? Gen 3
Current - Test :
1.4A
Viewing Angle :
120°
Color :
White, Cool
Size / Dimension :
560.00mm L x 24.00mm W
Current - Max :
2.8A
Lens Type :
Flat
Height :
6.10mm
Package :
Bulk
CRI (Color Rendering Index) :
80
Temperature - Test :
25°C
Light Emitting Surface (LES) :
Product Status :
Active
CCT (K) :
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Features :
Luminous Flux @ Current/Temperature :
5220lm
Wavelength :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
19.2V