BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
Description
LED MODULE EB SERIES 3000K STRIP
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
Lumens/Watt @ Current - Test :
156 lm/W
Packaging :
Tray
Flux @ Current/Temperature - Test :
2410lm Typ
Color :
White, Warm
Series :
EB Series™
Temperature - Test :
50°C
Current - Max :
1.4A
CRI (Color Rendering Index) :
80
CCT (K) :
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height :
6.1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
560.00mm Lx24.00mm W
Lens Type :
Flat
Type :
LED Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Linear Light Strip
Current - Test :
700mA
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
22.1V