BXDR-60LT-U220P-01-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BXDR-60LT-U220P-01-A
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
Description
60W LINEAR DRIVER
Stock
69
In Stock :
69
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
Dimming :
Voltage - Input (Min) :
120VAC
Current - Output (Max) :
2A
Connection Type :
Terminal Block
Product Status :
Active
Input Voltage :
277V
Output Voltage :
55V
Form Factor :
Linear
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 45°C
Size / Dimension :
12.60" L x 1.26" W x 1.10" H (320.0mm x 32.0mm x 28.0mm)
Power (Watts) :
60 W
IP Rating :
IP20
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Ratings :
Type :
Constant Current
Termination Style :
Terminal Block
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Efficiency :
88%
Base Product Number :
BXDR-60
Series :
Vesta? Flex
Voltage - Output :
14 ~ 57V