BWVT002520106R8M00
Mfr.Part #
BWVT002520106R8M00
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.435 Ω
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating (Amps) :
750 mA
Shielded :
yes
Inductance :
6.8 µH
Chilisin Electronics Corp
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Number of Functions :
1
Series :
BWVT
Features :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Rated Current-Max :
0.75 A
Current - Saturation (Isat) :
700mA
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
1 MHz
Shielding :
Shielded
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
DC Resistance (DCR) :
435mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Chilisin Electronics BWVT002520106R8M00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD