BWVS008080401R4T00
Mfr.Part #
BWVS008080401R4T00
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Current Rating (Amps) :
7.02 A
DC Resistance (DCR) :
9mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
BWVS
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance :
1.4 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Package / Case :
3131 (8080 Metric)
Shielding :
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
1.4 µH
Current - Saturation (Isat) :
9.72A
Core Material :
Ferrite
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
Rated Current-Max :
7.02 A
DC Resistance :
0.009 Ω
Shielded :
yes
Tape and Reel (TR)
Chilisin Electronics Corp
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±30%
Chilisin Electronics BWVS008080401R4T00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD