BWVS006060454R7ML1
Mfr.Part #
BWVS006060454R7ML1
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 4.7UH 4A 30 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Brand :
RoHS :
Details
Product :
Power Inductors
Inductance :
4.7 µH
Pulse
Core Material :
Ferrite
Saturation Current :
4.6 A
Current - Saturation (Isat) :
4.6A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
BWVS
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Surface Mount
Width :
6 mm
Height :
4.5 mm
Frequency - Self Resonant :
Application :
Power
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Q @ Freq :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Package / Case :
Nonstandard
Length :
6 mm
Current Rating (Amps) :
4 A
Pulse Electronics BWVS006060454R7ML1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD