BWVS004040264R7M00
Mfr.Part #
BWVS004040264R7M00
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Current Rating (Amps) :
1.62 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductance :
4.7 µH
Current - Saturation (Isat) :
1.62A
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Chilisin Electronics BWVS004040264R7M00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD