BWVS004040184R7T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWVS004040184R7T00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
90mOhm
Supplier Device Package :
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Material - Core :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
1.53 A
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±30%
Q @ Freq :
Ratings :
Inductance :
4.7 µH
Product Status :
Active
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
BWVS
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Chilisin Electronics BWVS004040184R7T00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD