BWVH002520122R2MH1
Mfr.Part #
BWVH002520122R2MH1
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 99 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Brand :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Core Material :
Ferrite
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Product Type :
Fixed Inductors
Packaging :
Reel
DC Resistance (DCR) :
99mOhm
Height - Seated (Max) :
0.049" (1.25mm)
Pulse
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
BWVH
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Power Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
2 A
Inductance :
2.2 µH
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Ratings :
Application :
Power
Length :
2.5 mm
Frequency - Self Resonant :
Height :
1.02 mm
Tolerance :
±20%
Saturation Current :
2.2 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Width :
2 mm
Pulse Electronics BWVH002520122R2MH1
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD