BWLT002418102R2K00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWLT002418102R2K00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Series :
BWLT
Inductance :
2.2 µH
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Shielding :
Unshielded
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.094" L x 0.073" W (2.40mm x 1.85mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
630mA
DC Resistance (DCR) :
1.28Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Chilisin Electronics BWLT002418102R2K00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD