BWCS00161008R18J00
Mfr.Part #
BWCS00161008R18J00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Current Rating (Amps) :
240 mA
Q @ Freq :
25 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
990MHz
Inductance :
180 nH
DC Resistance (DCR) :
1.25Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
Chilisin Electronics BWCS00161008R18J00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD