BWCS00161008R12J00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWCS00161008R12J00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
1.3GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
Inductance :
120 nH
Features :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Series :
BWCS
Q @ Freq :
32 @ 150MHz
Material - Core :
Ceramic
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Type :
Drum Core, Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
150 MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Chilisin Electronics BWCS00161008R12J00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD