BWCS001610086N3H00
Mfr.Part #
BWCS001610086N3H00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±3%
Product Status :
Active
Series :
BWCS
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
Inductance :
6.3 nH
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
700 mA
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Frequency - Self Resonant :
5.7GHz
Material - Core :
Ceramic
Chilisin Electronics BWCS001610086N3H00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD