BWCS0016100827NH00
Mfr.Part #
BWCS0016100827NH00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Material - Core :
Ceramic
Q @ Freq :
40 @ 250MHz
Tolerance :
±3%
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Inductance :
27 nH
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
BWCS
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Type :
Drum Core, Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps) :
600 mA
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Chilisin Electronics BWCS0016100827NH00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD