BWCS001610081N8J00
Mfr.Part #
BWCS001610081N8J00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Series :
BWCS
Current - Saturation (Isat) :
Features :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Package :
Digi-Reel?
Inductance :
1.8 nH
Frequency - Self Resonant :
12.5GHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
700 mA
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Chilisin Electronics BWCS001610081N8J00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD