BWCS0016100812NG00
Mfr.Part #
BWCS0016100812NG00
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12NH 700MA 130MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Shielding :
Unshielded
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
12nH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.040W 1.60mmx1.02mm
Series :
BWCS
Current Rating (Amps) :
700mA
Pulse Electronics BWCS0016100812NG00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD