BWCS001207075N6K00
Mfr.Part #
BWCS001207075N6K00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Series :
BWCS
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Ratings :
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Features :
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps) :
760 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
83mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package :
Inductance :
5.6 nH
Material - Core :
Ceramic
Chilisin Electronics BWCS001207075N6K00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD