BWCS001207074N3K00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BWCS001207074N3K00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ceramic
Current Rating (Amps) :
700 mA
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Drum Core, Wirewound
Series :
BWCS
DC Resistance (DCR) :
91mOhm Max
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Ratings :
Features :
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
4.3 nH
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Chilisin Electronics BWCS001207074N3K00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD