BWCS001207072N2B00
Mfr.Part #
BWCS001207072N2B00
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 2.2NH 960MA 70MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
19 @ 250MHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.66mm
Material - Core :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
960mA
Frequency - Self Resonant :
10.8GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
2.2nH
Tolerance :
±0.1nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Size / Dimension :
0.047Lx0.028W 1.19mmx0.70mm
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pulse Electronics BWCS001207072N2B00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD