BV030-7349.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BV030-7349.0
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.3VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Length :
32.5mm
Height - Seated (Max) :
29.00mm
Product Status :
Obsolete
Current - Output (Max) :
Parallel 154mA, Series 77mA
Max Output Current :
77mA
Type :
Laminated Core
Weight :
0.133lb 60.33g
Width :
27.5mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Power - Max :
2.3VA
Voltage - Isolation :
Max Power Dissipation :
2.3W
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 15V Series 30V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Height :
1.14mm
Voltage - Primary :
230V
Primary Winding(s) :
Single
Height Seated (Max) :
29.00mm
Secondary Winding(s) :
Dual
Center Tap :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Size / Dimension :
32.50mm Lx27.50mm W
Datasheets
BV030-7349.0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V