BU27TD3WG-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU27TD3WG-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 5SSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dropout Voltage :
260mV
Output Voltage :
2.7V
Output Voltage 1 :
2.7V
Mount :
Surface Mount
Weight :
29.993795mg
Lead Free :
Lead Free
Nominal Output Voltage :
2.7V
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Current Limit :
220mA
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
Published :
Min Input Voltage :
1.7V
Max Power Dissipation :
540mW
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PSRR :
70dB (1kHz)
REACH SVHC :
Unknown
Length :
2.9mm
Number of Terminations :
5
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
20 Weeks
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
200mA
Datasheets
BU27TD3WG-TR
ROHM Semiconductor BU27TD3WG-TR
[Voltage Regulators - Linear] ROHM Semiconductor BU27TD3WG-TR Overview
Featuring a voltage regulation output of 2.7V and a maximum current of 200mA, the BU27TD3WG-TR ensures stable and efficient power delivery, making it ideal for powering sensitive components in a wide range of devices.
BU27TD3WG-TR Features
  • High-performance linear voltage regulator IC
  • Output voltage: 2.7V
  • Maximum output current: 200mA