BU18SD5WG-TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU18SD5WG-TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 5SSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage (Min) :
3V
Terminal Position :
Dual
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output :
500mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
Control Features :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
0.29V @ 100mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~105°C
PSRR :
68dB (1kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
6V
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Voltage 1 :
1.8V
Datasheets
BU18SD5WG-TL
ROHM Semiconductor BU18SD5WG-TL
[Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU18SD5WG-TL] Overview
Designed to deliver a precise output voltage of 1.8V with a maximum current of 500mA, the BU18SD5WG-TL is housed in a compact 5SSOP package, making it ideal for space-constrained designs without compromising on performance.
BU18SD5WG-TL Features
  • Precision voltage regulation: Ensures stable 1.8V output voltage
  • High current capability: Supports up to 500mA output current