BU14OZ-178-HT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU14OZ-178-HT
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Body Breadth :
0.397 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Body Length or Diameter :
0.7 inch
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Post Length :
0.059 1.50mm
Contact Resistance :
7mOhm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number of Positions or Pins (Grid) :
14 (2 x 7)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Feature :
Open Frame
Contact Material - Post :
Brass
Insulation Resistance :
1000000000000Ohm
Number of Contacts :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Packaging :
Tube
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Series :
BU-178HT
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Post :
Copper
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Depth :
0.169 inch
Datasheets
BU14OZ-178-HT
Introducing IC Sockets On-Shore Technology, Inc. BU14OZ-178-HT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, Mounting Type:Surface Mount, BU14OZ-178-HT pinout, BU14OZ-178-HT datasheet PDF, BU14OZ-178-HT amp .Beyond IC Sockets On-Shore Technology, Inc. BU14OZ-178-HT ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
On-Shore Technology, Inc. BU14OZ-178-HT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100