BU-6162-M-60-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU-6162-M-60-2
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
2nd Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Connector Type B :
PLUG
Factory Lead Time :
3 Weeks
Voltage - Rated :
3000V 3kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Insulation :
Silicone
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Wire Gauge :
18 AWG
1st Connector :
Banana Plug, Single, Sheathed
Cable Length :
60.0 1524.00mm
Type :
Patch Cord
Configuration :
Banana to Banana
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
20A
Stacking Method :
Non Stackable
Contents :
1 Lead, Red
Series :
BU
Connector Type A :
PLUG
Current Rating :
20A