BU-2031-A-12-0
Mfr.Part #
BU-2031-A-12-0
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
Product Category :
Lead Length :
300mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Max Operating Temperature :
105°C
Configuration :
Banana to Alligator
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical
Wire Gauge :
20 AWG
Factory Lead Time :
3 Weeks
Cable Length :
12.0 304.80mm
Mount :
Clip
1st Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Contents :
1 Lead, Black
Connector Type A :
PLUG
Gender Type B :
Male
Connector Type :
Clip, Plug
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Published :
Current Rating :
10A
Length :
304.8mm
Connector Type B :
Clip
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Contact Plating :
Nickel
Voltage - Rated :
300V
Contact Material :
Copper, Steel
Voltage - Rated DC :
300V
Min Operating Temperature :
-25°C