BTW67-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTW67-1000
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
RD-91
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 50A RD91
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
RMS On-state Current-Max :
40A
Base Part Number :
BTW67
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Plating :
Gold, Tin
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Desc. of Quick-Connects :
A-G-K
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
20μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Number of Terminations :
3
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.9V
Number of Elements :
1
Leakage Current (Max) :
6mA
RMS Current (Irms) :
50A
Height :
14mm
Case Connection :
Isolated
Forward Voltage :
2V
Desc. of Screw Terminals :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
580A 610A
Width :
27mm
Length :
40mm
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
80mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
Factory Lead Time :
5 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current - Off State (Max) :
10μA
Number of Pins :
3
Package / Case :
RD-91
SCR Type :
Standard Recovery
Terminal Form :
Solder Lug
Radiation Hardening :
No
Configuration :
Single
Current Rating :
25A
Lead Free :
Lead Free
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
250V/us
Hold Current :
150mA
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
100 µs
REACH SVHC :
No SVHC
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
1kV
Terminal Position :
UPPER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BTW67-1000
STMicroelectronics BTW67-1000
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.9V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk RD-91 Chassis Mount
BTW67-1000 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 50A.For a device to function normally, it is important that the RMS on-state current remains below 40A.Devices are characterized by their repetitive peak off-state voltage, which, in this case, is 1000V.A diode's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage it can withstand in reverse-bias mode, and the Vrrm value for this device is 1kV.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 150mA.Thyristors have a forward voltage of 2V, which is the amount of voltage required to get current flowing across a diode.In order to determine the effectiveness of insulation on conductors, leakage current can be measured and its maximum leakage current can be set as 6mA.
BTW67-1000 Features
its RMS current (Irms) is 50A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1000V
its current can be 150mA
this thyristors has 2V forward voltage
its maximal leakage current can be 6mA