BTH-050-01-L-D-LC-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTH-050-01-L-D-LC-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock
Stack Height (Mating) :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Height Above Board :
0.168 4.27mm
Contact Finish :
Gold
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
100
Published :
Series :
BTH
Samtec, Inc. BTH-050-01-L-D-LC-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder