BTH-050-01-L-D-K-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTH-050-01-L-D-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Plating Thickness :
10μin
Pitch :
0.020 0.50mm
Body Depth :
0.168 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Series :
BTH
Body/Shell Style :
Receptacle
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Number of Rows :
2
Number of Positions :
100
Gender :
Male
Additional Feature :
PICKandPLACE PAD, TAPEandREEL PKG
Mounting Type :
Surface Mount
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Height Above Board :
0.168 4.27mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Total Number of Contacts :
100
Factory Lead Time :
3 Weeks
Stack Height (Mating) :
5mm
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Samtec, Inc. BTH-050-01-L-D-K-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder PHOSPHOR BRONZE