BTH-050-01-C-D-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTH-050-01-C-D-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Feature :
Board Guide
Height Above Board :
0.168 4.27mm
Termination :
Solder
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
100
IEC Conformance :
No
Stack Height (Mating) :
5mm
Number of Rows :
2
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
3 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Additional Feature :
E.L.P.
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
100
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tube
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BTH
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
BTH-050-01-C-D-A
Samtec, Inc. BTH-050-01-C-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder PHOSPHOR BRONZE