BTFN18S-3SSTE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTFN18S-3SSTE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 18POS 0.049 TIN SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Type :
Female Blade Socket
Contact Finish - Post :
Tin Alloy
Number of Positions :
18
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Current Rating :
1A
Voltage - Rated :
200V
Depth :
5.2mm
Length :
26.45mm
Style :
Board to Board
Number of Rows :
1
Connector Type :
Receptacle
Contact Resistance :
40mOhm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Series :
Board Mate
Contact Shape :
RECTANGULAR
Housing Material :
Polyphenylene
Orientation :
Straight
Mount :
Surface Mount
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.315 8.00mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Housing Color :
Black
Datasheets
BTFN18S-3SSTE1LF
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 18 Positions Female Blade Socket