BTE-080-05-H-D-A-K
Mfr.Part #
BTE-080-05-H-D-A-K
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
2
HTS Code :
Pitch :
0.031 0.80mm
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Height Above Board :
0.719 18.26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Stack Height (Mating) :
19.1mm
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Solder
Radiation Hardening :
No
Depth :
5.97mm
Length :
68mm
Number of Positions :
160
Header, Outer Shroud Contacts
Contact Material :
Bronze
Housing Material :
Polymer
Samtec, Inc. BTE-080-05-H-D-A-K
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold Solder Bronze
BTE-080-05-H-D-A-K Overview
BTE-080-05-H-D-A-K Features
BTE series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C