BTE-080-03-H-D-A
Mfr.Part #
BTE-080-03-H-D-A
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Height Above Board :
0.396 10.06mm
Stack Height (Mating) :
11.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Pitch :
0.031 0.80mm
Packaging :
Tube
Number of Rows :
2
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
160
Published :
Datasheets
BTE-080-03-H-D-A
Samtec, Inc. BTE-080-03-H-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold Solder