BTE-080-01-L-D-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTE-080-01-L-D-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.031 0.80mm
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Series :
BTE
Stack Height (Mating) :
5.03mm
Height Above Board :
0.160 4.06mm
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
160
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BTE-080-01-L-D-TR
Samtec, Inc. BTE-080-01-L-D-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold