BTE-020-01-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTE-020-01-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Current Rating :
2A
Length :
20mm
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Polarization Key :
ENDS
Height Above Board :
0.168 4.27mm
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
225V
Durability :
100 Cycles
Additional Feature :
E.L.P
Total Number of Contacts :
40
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Surface Mount
Mixed Contacts :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Housing Material :
Polymer
IEC Conformance :
No
Plating Thickness :
10μin
Stack Height (Mating) :
5.03mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Style :
CENTRONIC
Contact Pattern :
RECTANGULAR
MIL Conformance :
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number Of PCB Rows :
2
Pitch :
0.031 0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tray
Reliability :
COMMERCIAL
Body/Shell Style :
Receptacle
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Rated Current (Signal) :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Contact Material :
Bronze
Feature :
Board Guide
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Number of Positions :
40
DIN Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Depth :
5.97mm
Published :
Series :
BTE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mating Contact Row Spacing :
0.156 inch
Datasheets
BTE-020-01-L-D
Samtec, Inc. BTE-020-01-L-D
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions BTE Gold Solder Bronze
BTE-020-01-L-D-A Overview
BTE-020-01-L-D-A Features
BTE series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C