BTB08-600CW3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTB08-600CW3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 8A TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
BTB08
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
16 Weeks
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
90A @ 60Hz
Package / Case :
TO-220-3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Current - Hold (Ih) (Max) :
45mA
Voltage - Off State :
600V
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Triac Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.1V