BTA316-600D127
Mfr.Part #
BTA316-600D127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Description
NOW WEEN - BTA316-600D - 3 QUADR
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
140A 150A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
600V
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
HTS Code :
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Surface Mount :
No
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Base Part Number :
BTA316
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
125°C TJ
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA