BTA06-400TRG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTA06-400TRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Configuration :
Single
Base Part Number :
BTA06
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
10V/us
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Leakage Current (Max) :
0.75mA
Radiation Hardening :
No
Trigger Device Type :
Triac
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Rated DC :
400V
Hold Current :
15mA
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current Rating :
6A
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
6A
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
1V/us
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tube
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
60A 63A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Lead Free :
Lead Free
RMS On-state Current-Max :
6A