BT138X-800E,127
Mfr.Part #
BT138X-800E,127
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220-3
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
800V
Base Part Number :
BT138
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Operating Temperature :
125°C TJ
Reference Standard :
IEC-60134
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
95A 105A
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
HTS Code :
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V