BSE-080-01-L-D-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSE-080-01-L-D-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 160POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Additional Feature :
TAPE and REEL PACKAGING
ECCN Code :
EAR99
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Conductors :
ONE
Gender :
FEMALE
Reference Standard :
UL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 1 :
LOCKING
Height Above Board :
0.128 3.25mm
Number of Positions :
160
HTS Code :
Durability :
100 Cycles
Board Mounting Option :
PEG
JESD-609 Code :
e3
Stack Height (Mating) :
5mm 8mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.031 0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulator Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Row Spacing :
5.7404 mm
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Total Number of Contacts :
160
Radiation Hardening :
No
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Series :
BSE
Rated Current (Signal) :
2A
Number of Rows :
2
Datasheets
BSE-080-01-L-D-TR
Samtec, Inc. BSE-080-01-L-D-TR
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BSE Gold Solder PHOSPHOR BRONZE