BSE-080-01-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSE-080-01-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 160POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Series :
BSE
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Depth :
7.24mm
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number Of PCB Rows :
2
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.128 3.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide
Number of Positions :
160
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Additional Feature :
E.L.P
PCB Contact Row Spacing :
5.7404 mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Reference Standard :
UL
Insulation Resistance :
50000000000Ohm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Stack Height (Mating) :
5mm 8mm
Plating Thickness :
10μin
Housing Material :
Polymer
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Contact Material :
Bronze
Mounting Option 1 :
LOCKING
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
160
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Radiation Hardening :
Number of Conductors :
ONE
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Published :
Length :
69.27mm
Rated Current (Signal) :
2A
HTS Code :
Body/Shell Style :
Socket
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Orientation :
Straight
Datasheets
BSE-080-01-L-D
Samtec, Inc. BSE-080-01-L-D
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BSE Gold Solder Bronze
BSE-080-01-L-D-A Overview
BSE-080-01-L-D-A Features
BSE series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C