BSCH00160808R18K00
Mfr.Part #
BSCH00160808R18K00
Package / Case
0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm Max
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
250 mA
Inductance :
180 nH
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant :
520MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Q @ Freq :
8 @ 50MHz
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Shielding :
Unshielded
Chilisin Electronics BSCH00160808R18K00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD