BR246D-80C2-12V-013M
Mfr.Part #
BR246D-80C2-12V-013M
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY QPL,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Release Time :
15 ms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Features :
Coil Insulation :
Package :
Bag
Termination Style :
Plug In
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Seal Rating :
Coil Current :
150 mA
Must Release Voltage :
3.5 VDC
Product Status :
Active
Coil Resistance :
80 Ohms
Series :
Contact Material :
Operate Time :
15 ms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Operate Voltage :
9 VDC