BR246D-320A1-28V-021L
Mfr.Part #
BR246D-320A1-28V-021L
Manufacturer
Microchip Technology
Description
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY QPL,
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Must Release Voltage :
5.1 Vdc
Coil Current :
87.5 mA
Coil Resistance :
320 Ohms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Insulation :
Operate Time :
15 ms
Contact Material :
Must Operate Voltage :
18 VDC
Package :
Bulk
Features :
Contact Rating (Current) :
10 A
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Series :
BR246D
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
28VDC